Přejít k hlavnímu obsahu

Dopis od Ihora Ševčenka, ředitele State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety of the State Nuclear Regulatory Committee of Ukraine

Image
logo STC NRS UKR

Dne 17.3.2022 Byl doručen do rukou prezidenta ETSON ( Sdružení evropských technických podpůrných organizací; SÚRO je členem) dopis od Ihora Ševčenka, ředitele SSTC NRS (State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety of the State Nuclear Regulatory Committee of Ukraine). Zde je znění dopisu přeložené do češtiny (vysvětlivky zkratek jsou uvedeny za dopisem):

Vážený pane Stolle,

nejprve bych Vám chtěl vyjádřit upřímné poděkování za Vaše slova podpory adresovaná zaměstnancům SSTC NRS a SNRIU, jakož i za výzvu Ruské federaci k zastavení všech nepřátelských akcí v blízkosti jaderných zařízení v Prohlášení, které jste měl odvahu zveřejnit na oficiálních stránkách ETSON. Ruské vojenské akce v blízkosti ukrajinských jaderných elektráren však bohužel pokračují. Konkrétně i dnes ruští útočníci pokračují v odpalování munice na území ZNPP. Podle oficiálních informací, které jsme obdrželi od NNEGC "Energoatom", se tak od rána 16. března 2022 nachází na území elektrárny asi 50 nepřátelských vojenských vozidel, mnoho ruských vojáků, množství výbušnin a zbraní. Okupanti nadále odpalují nevybuchlé granáty a minometné bomby, které zůstaly na území JE po ostřelování. Výbuchy jsou slyšet daleko za areálem JE. Kromě toho je podle zaměstnanců ZNPP značná část území JE zaminována. Inspektoři SNRIU a naši pracovníci SSTC NRS nemají kontakt se ZNPP ani přístup do areálu, protože komunikační věž byla v den obsazení JE vyhozena do povětří a samotná JE je v současné době pod kontrolou ozbrojených sil okupanta.

Situace v černobylské jaderné elektrárně není o nic méně hrozivá. Jak víte, nepřítel pokračuje v cílevědomém ničení infrastruktury ukrajinských energetických sítí, zejména okupanti opět poškodili elektrické vedení do Černobylské JE a města Slavutyč. Nepřítel jej poškodil již podruhé poté, co jej opravářský tým Ukrenergo obnovil. Zjevně se tak stalo proto, aby se Černobylská JE připojila k energetické síti Běloruska, které je tichým spoluviníkem ruské vojenské agrese proti našemu suverénnímu státu.

Kromě toho ruské ozbrojené síly ostřelovaly těžkým dělostřelectvem jaderné podkritické zařízení (JE) nacházející se v Charkově. V důsledku ostřelování byly budovy a infrastruktura NSI částečně zničeny. V současné době bylo jaderné zařízení převedeno do hlubokého podkritického stavu. Dodávky elektrické energie do NSI byly obnoveny. Ostřelování a bombardování města Charkov pokračuje.

Zároveň si vás dovolím krátce seznámit s aktuální situací k 21. dni války, kdy jsem byl přímým svědkem ruské vojenské invaze na Ukrajinu.

Ruská federace hrubě porušuje všechny normy mezinárodního práva, válečné zákony a zásady, používá zakázané zbraně především proti civilnímu obyvatelstvu, ničí nebo se zmocňuje klíčové infrastruktury, provádí masivní ostřelování obytných oblastí za použití dělostřelectva, vícenásobných raketometů a řízených střel. Můj dům a dům mých rodičů ve městě Irpin, které je v současné době okupováno, byl ruskou armádou zničen a v současné době jsme já a moje rodina, včetně mé malé dcery, zůstali bez domova a jsme uprchlíky. Stejná situace je i u většiny zaměstnanců SSTC NRS. Zbytek personálu SSTC NRS v současné době brání Ukrajinu se zbraní v ruce a pracuje jako dobrovolníci, kteří pomáhají ukrajinské armádě. Jsou však i další zaměstnanci, kteří měli smůlu, že se dostali ven z nepřátelského ostřelování a zůstali v úplné blokádě na okupovaném území bez jídla, vody, světla a tepla. Nelze se k nim dostat déle než dva týdny. Je tu ještě jedna věc. Budova pobočky SSTC NRS, která se nacházela v centru Charkova, byla zničena bombovým útokem ruského letectva.

To je ve zkratce současná situace na Ukrajině. Jak vidíte, Rusko nepřestává s nepřátelskými akcemi kolem ukrajinských jaderných zařízení, nadále vytváří reálné hrozby pro NRS nejen pro naši zemi, ale i pro evropské země, zmocňuje se kritické infrastruktury Ukrajiny a zároveň nasazuje dobrou tvář pro špatnou hru. Celý svět vidí krev na rukou Ruské federace.

Pane Stolle, ve svém prohlášení se odvoláváte na rezoluci IAEA, v níž se uvádí, že zejména Ruská federace musí okamžitě zastavit všechny akce namířené proti ČJP, dalším ukrajinským JE a jaderným zařízením, aby umožnila ukrajinským státním orgánům a institucím co nejdříve získat zpět plnou kontrolu nad všemi jadernými zařízeními na území Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích s cílem zajistit jejich jadernou a radiační bezpečnost a další bezpečný provoz. Obecně podporuji tuto rezoluci IAEA a vzhledem k pokračující ozbrojené agresi Ruska proti naší zemi trvám na vyloučení ruské organizace pro technickou bezpečnost SEK NRS z ETSON.

Evropská síť organizací pro technickou bezpečnost (ETSON), v jejímž čele v současnosti stojíte, definovala jako své hlavní hodnoty nezávislost, transparentnost, nestrannost, proaktivitu a iniciativu. Věřím také, že ETSON se i nadále řídí evropskými hodnotami a uznává lidský život jako nejvyšší prioritu. Mezi priority ETSON navíc patří zvyšování jaderné a radiační bezpečnosti a dodržování všech zásad bezpečného využívání jaderné energie. Se vší úctou k Vám a s přihlédnutím k dlouholeté plodné spolupráci, jakož i k našim vřelým a důvěrným vztahům po celá léta, k rozsáhlé spolupráci mezi našimi organizacemi, se na Vás, pane prezidente ETSON, obracím: žádáme Vás, abyste se držel stanovených hodnot ETSON a požadujeme vyloučení Vědeckotechnického střediska pro jadernou a radiační bezpečnost" (SEC NRS) ze sítě evropských organizací pro technickou bezpečnost. Vrazi a jaderní teroristé nesmí mít mezi organizacemi civilizovaného světa místo.

Při této příležitosti bych vás rád informoval, že SSTC NRS iniciuje oficiální výzvu SNRIU, Ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny, Evropské Komisi a řadě dalších institucí, aby zakázaly další členství organizací zemí-agresorů v mezinárodních jaderných společenstvích.

Jako ředitel SSTC NRS bych rád vyjádřil upřímné poděkování kolegům z LEI a SÚRO za odvahu vyjádřit jasné stanovisko k nepřípustnosti přítomnosti zástupce Ruské federace, země-agresora, jaderného teroristy, vraha dětí a žen v ETSON. Sigitas*), Miroslave**), jsem hrdý na dlouholetou plodnou spolupráci s vámi při zajišťování jaderné a radiační bezpečnosti v Evropě.


Ředitel SSTC NRS

Ihor Ševčenko


 

ETSON ... European Technical Safety Organisations Network (Evropská síť organizací pro technickou bezpečnost; SÚRO je členem); https://www.etson.eu/

IAEA ... International Atomic Energy Agency (Mezinárodní agentura pro atomovou energii)

LEI ... Lithuanian Energy Institute (Výzkumný ústav v Kaunasu, Litva)

NRS ... Nuclear and Radiation Safety

NSI ... Jaderný výzkumný institut, Charkov

SEK NRS ... Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety (ruské Vědeckotechnické středisko pro jadernou a radiační bezpečnost)

SNRIU ... State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine; https://snriu.gov.ua/

SSTC NRS ... State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety of the State Nuclear Regulatory Committee of Ukraine; https://www.sstc.ua/

ZNPP ... Záporožská jaderná elektrárna

 

*) Dr. Sigitas Rimkevicius; Direktorius; Lietuvos energetikos institutas / Lithuanian Energy Institute

**) Ing. Miroslav Hrehor, náměstek pro jadernou bezpečnost, SÚRO, ČR

Štítky