Přejít k hlavnímu obsahu

V současné situaci jódové tablety nepotřebujete

V případě úniku radioaktivních látek v důsledku radiační havárie jsou nejvýznamnějšími radionuklidy podílejícími se na dávce inhalací radiojódy. V současné situaci žádné riziko ozáření radiojódem nehrozí.

Image
tablety

Radiojódy se ukládají v těle primárně ve štítné žláze. Podáním tablety stabilního jódu těsně před inhalací se štítná žláza zasytí a nepřijímá již radiojód. V případě kdy není životní prostředí radiojódy kontaminováno nejsou jódové tablety užitečné, naopak mohou zbytečně zatížit organismus, zejména dětský.

V současné situaci žádné riziko ozáření radiojódem nehrozí, svědčí o tom mimo jiné data měřená v České republice a i ve světě. Pro informace k radiační situaci sledujte stránky www.sujb.cz nebo Twitter SÚJBu. Měřené hodnoty jsou stále na běžné úrovni – výsledky pravidelných měření jsou k nahlédnutí zde, z grafu je zřejmé, že množství radioaktivních látek nevybočuje z dlouhodobého průměru.

 

Podrobné informace (v angličtině) najdete také na stránkách amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) - Facts About Potassium Iodide (KI) | CDC, případně v formě přehledné infografiky dostupné zde.